SSI Technologies Inc P51-75-A-N-I12-4.5V
P51-75-A-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-A-N-I12-4.5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-A-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-75-A-N-I12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-A-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-A-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-A-N-I12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-A-N-I12-4.5V
Related LinksP51-75-A-, P51-75-A-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-A-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-A-N-I12-4.5V
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW RAPIDIO 10 4XPORT 676-BGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FO C/A LC GRY SC 50/125 GRY datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 125MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf