Vishay/Dale RNC60H2401DSRSL
RNC60H2401DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2401DSRSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2401DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2401DSRSL
QUANTITY
RNC60H2401DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2401DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2401DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2401DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2401DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2401DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2401DSRSL
BOX STEEL GRAY 4"L X 5"W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THYRISTOR 120V 400A SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf