SSI Technologies Inc P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
P51-750-A-AA-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI 5/8" 7/16-20UNF 5V
Datasheet Download
P51-750-A-AA-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-AA-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-AA-, P51-750-A-AA-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-AA-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-AA-I36-5V-000-000
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf