SSI Technologies Inc P51-750-A-G-I12-5V-000-000
P51-750-A-G-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-G-I12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/8-27 NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-750-A-G-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-G-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-G-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-G-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-G-I12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-G-I12-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-G-I, P51-750-A-G-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-G-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-G-I12-5V-000-000
BATTERY PK 9.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PCLAMP 393'' MAXBUNDIA .125'' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf