SSI Technologies Inc P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M10 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-M-I12-4.5V-000-000
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.930V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A 28QFN datasheet.pdf
CONTACT DSUB SKT 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 60POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF37A73 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf