Yageo RT0805DRD07143RL
RT0805DRD07143RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07143RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07143RL.pdf
Availability of RT0805DRD07143RL
QUANTITY
RT0805DRD07143RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07143RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07143RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07143RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07143RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07143RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07143RL
SWITCH LEVER SPDT 10A .187QC datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO ZNET 2.5 U.FL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf