SSI Technologies Inc P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
IC REG LDO 3.4V 0.15A MINI5D datasheet.pdf