SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I18-20MA-C
P61-100-S-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I18-20MA-C
Brief Description
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-S-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I18-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I18-20MA-C
TERM RING NYL INS 22-18AWG #10 datasheet.pdf
BLADE IMPACT TOOL (66 BLADE) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DPCTRACK2 UPG datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf