SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-1500-S-, P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
IC SUPERVISOR 2.63V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PNP 500V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
IC ROSA -10C F10026 FLEX datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 1000VDC datasheet.pdf