SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I72-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 60A 72W datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf