SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I24-5V-C
P61-300-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I24-5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-300-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I24-5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-300-S-, P61-300-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I24-5V-C
JUMPER-H1502TR/A3048N/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
JUMPER FOR DK 4/AKZ 4 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 15CM datasheet.pdf
DIE TERMASHIELD FERR .195-.220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MKP 1UF 5% 1250VDC DRAWING T8 datasheet.pdf