SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
P61-3000-A-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I18-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I18-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I18-4.5V-C
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 100W datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 2K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf