SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I36-20MA-C
P61-3000-A-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I36-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I36-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C