Hirose Electric Co Ltd RP17-13P-12PC(71)
RP17-13P-12PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP17-13P-12PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP
Datasheet Download
RP17-13P-12PC(71).pdf
Availability of RP17-13P-12PC(71)
QUANTITY
RP17-13P-12PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP17-13P-12PC(71)
Internal Part NumberEIS-RP17-13P-12PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP17
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled or Polybutylene Terephthalate Resin (PBT)
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP17-13P-12PC(71)
Related LinksRP17-13P, RP17-13P-12PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP17-13P-12PC(71) Details Description
Related parts for RP17-13P-12PC(71)
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0.022-3.3 190PCS datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
TERM RING HVY EXP VYL 16-12AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS CLOSE END 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf