SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I36-4.5V-A
P61-3000-A-A-I36-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I36-4.5V-A
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I36-4.5V-A.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I36-4.5V-A
QUANTITY
P61-3000-A-A-I36-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I36-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I36-4.5V-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C