SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
P61-3000-S-A-I72-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I72-4.5V-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I72-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I72-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I72-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I72-4.5V-A
CONN L/FORK INSUL 22-18 AWG #4 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE RIBBON SKT 2MM 10POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 50W TO204AD datasheet.pdf