SSI Technologies Inc P61-500-S-A-I72-20MA-C
P61-500-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-S-A-I72-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-500-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-S-A-I72-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-500-S-A, P61-500-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-S-A-I72-20MA-C
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 10MHZ 8SO datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 45 PSI MAX datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN datasheet.pdf