Murata Electronics North America RHE5G1H821J1DBA03A
RHE5G1H821J1DBA03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H821J1DBA03A
Brief Description
CAP CER 820PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H821J1DBA03A.pdf
Availability of RHE5G1H821J1DBA03A
QUANTITY
RHE5G1H821J1DBA03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H821J1DBA03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H821J1DBA03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H821J1DBA03A
Related LinksRHE5G1H82, RHE5G1H821J1DBA03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H821J1DBA03A Details Description
Related parts for RHE5G1H821J1DBA03A
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 17-28V 4.2A datasheet.pdf
USB A-PIGTAIL 5M CABLE FULL RATE datasheet.pdf
IC AFE CAPACTIVE SENSOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 880-A 120-A570 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 54POS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf