Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE100CA-E3/54
P6KE100CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE100CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE100CA-E3/54.pdf
Availability of P6KE100CA-E3/54
QUANTITY
P6KE100CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE100CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE100CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE100CA-E3/54
Related LinksP6KE100, P6KE100CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE100CA-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE100CA-E3/54
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 5.3A 2X2 4-MFP datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf