Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE10CA-E3/54
P6KE10CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE10CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE10CA-E3/54.pdf
Availability of P6KE10CA-E3/54
QUANTITY
P6KE10CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE10CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE10CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE10CA-E3/54
Related LinksP6KE10C, P6KE10CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE10CA-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE10CA-E3/54
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 600MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
50 WAY GREY MK II RECEP datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf