Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE18CHE3/54
P6KE18CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE18CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE18CHE3/54.pdf
Availability of P6KE18CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE18CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE18CHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE18CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE18CHE3/54
Related LinksP6KE18, P6KE18CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE18CHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE18CHE3/54
IC OR CTRLR SRC SELECT 8DFN datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf