Littelfuse P6KE91C-B
P6KE91C-B picture photo
Mfg. Part Number
P6KE91C-B
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC AXIAL
Datasheet Download
P6KE91C-B.pdf
Availability of P6KE91C-B
QUANTITY
P6KE91C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE91C-B
Internal Part NumberEIS-P6KE91C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6KE
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)81.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp131.25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE91C-B
Related LinksP6KE, P6KE91C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P6KE91C-B Details Description
Related parts for P6KE91C-B
THERM NTC 1400OHM -+5% PROBE datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS 52-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf