Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB10CA-E3/52
P6SMB10CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB10CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB
Datasheet Download
P6SMB10CA-E3/52.pdf
Availability of P6SMB10CA-E3/52
QUANTITY
P6SMB10CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB10CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-P6SMB10CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.4A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB10CA-E3/52
Related LinksP6SMB10, P6SMB10CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB10CA-E3/52 Details Description
Related parts for P6SMB10CA-E3/52
CONN TERM FEMALE 24-30AWG 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 680MA 120 MOHM datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.82 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
DSUB 37 P PCB NM G50 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf