Littelfuse P6SMB250CA
P6SMB250CA picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB250CA
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC SMD
Datasheet Download
P6SMB250CA.pdf
Availability of P6SMB250CA
QUANTITY
P6SMB250CA Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB250CA
Internal Part NumberEIS-P6SMB250CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB250CA
Related LinksP6SMB, P6SMB250CA Datasheet, Littelfuse Distributor
P6SMB250CA Details Description
Related parts for P6SMB250CA
CAP CER 22UF 16V X5R 1812 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT LAPTOP MOUNT 5DBI 18" MC datasheet.pdf
TERMINAL WAP 16-35/WTW 2.5-10 WM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD882 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 120POS SMD R/A datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf