ON Semiconductor P6SMB27CAT3
P6SMB27CAT3 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB27CAT3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB
Datasheet Download
P6SMB27CAT3.pdf
Availability of P6SMB27CAT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6SMB27CAT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB27CAT3
Internal Part NumberEIS-P6SMB27CAT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency370pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB27CAT3
Related LinksP6SMB, P6SMB27CAT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
P6SMB27CAT3 Details Description
Related parts for P6SMB27CAT3
RES SMD 53.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.6A 110 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY SOCKET datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf