E-Z-Hook P704-12RED
P704-12RED picture photo
Mfg. Part Number
P704-12RED
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
LEAD TEST PICO HOOK 12" RED
Datasheet Download
P704-12RED.pdf
Availability of P704-12RED
QUANTITY
P704-12RED Order Process
Ship out your order
Specifications of P704-12RED
Internal Part NumberEIS-P704-12RED
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesE-Z-PICO-HOOK™ P704
ConfigurationGrabber, Hook to Grabber, Hook
1st ConnectorPico Hook
2nd ConnectorPico Hook
Cable Length12.0" (304.80mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge28 AWG
Voltage - Rated600VDC
Current Rating1A
Temperature Range221°F (105°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P704-12RED
Related LinksP704-, P704-12RED Datasheet, E-Z-Hook Distributor
P704-12RED Details Description
Related parts for P704-12RED
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V/3.3V/5V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME FWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DLAY 300V .500A datasheet.pdf