E-Switch PA414C1900
PA414C1900 picture photo
Mfg. Part Number
PA414C1900
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V
Datasheet Download
PA414C1900.pdf
Availability of PA414C1900
QUANTITY
PA414C1900 Order Process
Ship out your order
Specifications of PA414C1900
Internal Part NumberEIS-PA414C1900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPA4, LAMB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA414C1900
Related LinksPA414, PA414C1900 Datasheet, E-Switch Distributor
PA414C1900 Details Description
Related parts for PA414C1900
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
PLUG BANANA STR SHROUDED BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.33V 400MW SOD323F datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf