Pulse Electronics Corporation PA4308.103NLT
PA4308.103NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4308.103NLT
Brief Description
FIXED IND 10UH 4.3A 125 MOHM SMD
Datasheet Download
PA4308.103NLT.pdf
Availability of PA4308.103NLT
QUANTITY
PA4308.103NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4308.103NLT
Internal Part NumberEIS-PA4308.103NLT
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4308
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating4.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)125 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4308.103NLT
Related LinksPA4308, PA4308.103NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4308.103NLT Details Description
Related parts for PA4308.103NLT
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 200A D-67 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
60 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf