Pulse Electronics Corporation PA4310.153NLT
PA4310.153NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4310.153NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 9A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
PA4310.153NLT.pdf
Availability of PA4310.153NLT
QUANTITY
PA4310.153NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4310.153NLT
Internal Part NumberEIS-PA4310.153NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4310
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4310.153NLT
Related LinksPA4310, PA4310.153NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4310.153NLT Details Description
Related parts for PA4310.153NLT
FIXED IND 680UH 320MA 3.25 OHM datasheet.pdf