Pulse Electronics Corporation PA4344.562NLT
PA4344.562NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4344.562NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 5.6UH
Datasheet Download
PA4344.562NLT.pdf
Availability of PA4344.562NLT
QUANTITY
PA4344.562NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4344.562NLT
Internal Part NumberEIS-PA4344.562NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4344NLT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance-
Current Rating21A
Current - Saturation40A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.05 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4344.562NLT
Related LinksPA4344, PA4344.562NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4344.562NLT Details Description
Related parts for PA4344.562NLT
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 0.100" T/H datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 38W TO220 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 100POS .050 R/A datasheet.pdf