Pulse Electronics Corporation PA4344.682NLT
PA4344.682NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4344.682NLT
Brief Description
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 6.8UH
Datasheet Download
PA4344.682NLT.pdf
Availability of PA4344.682NLT
QUANTITY
PA4344.682NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4344.682NLT
Internal Part NumberEIS-PA4344.682NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4344NLT
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance-
Current Rating19A
Current - Saturation32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4344.682NLT
Related LinksPA4344, PA4344.682NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4344.682NLT Details Description
Related parts for PA4344.682NLT
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .100 WW AU datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 690MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf