AVX Corporation 3640KC152KAT3A\SB
3640KC152KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640KC152KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 1500PF 5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640KC152KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640KC152KAT3A\SB
QUANTITY
3640KC152KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KC152KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640KC152KAT3A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KC152KAT3A\SB
Related Links3640KC15, 3640KC152KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KC152KAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640KC152KAT3A\SB
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO15 datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD 16SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SC-82AB datasheet.pdf
FUSE 1100A 1250V 3GKN/90 AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 792MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 36MA 42 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 387V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf