Vishay/BCcomponents PAC500002009FAC000
PAC500002009FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC500002009FAC000
Brief Description
RES 20 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC500002009FAC000.pdf
Availability of PAC500002009FAC000
QUANTITY
PAC500002009FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC500002009FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC500002009FAC000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC500002009FAC000
Related LinksPAC500002, PAC500002009FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC500002009FAC000 Details Description
Related parts for PAC500002009FAC000
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SCHMITT-TRIG SGL INV 6TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CAP MICA 5100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf