Murata Electronics North America PAH-53/8.5-D48N-C
PAH-53/8.5-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
PAH-53/8.5-D48N-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 53V 8.5A
Datasheet Download
PAH-53/8.5-D48N-C.pdf
Availability of PAH-53/8.5-D48N-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PAH-53/8.5-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH-53/8.5-D48N-C
Internal Part NumberEIS-PAH-53/8.5-D48N-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH 53
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 153V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts) - Manufacture Series450W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max450W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH-53/8.5-D48N-C
Related LinksPAH-53/8, PAH-53/8.5-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PAH-53/8.5-D48N-C Details Description
Related parts for PAH-53/8.5-D48N-C
RES SMD 22K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC UART QUAD 64BYTE 68PLCC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 12 OHM SMD datasheet.pdf
BUZZER 28-48VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6MM D 1 datasheet.pdf