Texas Instruments TPS793285QDBVRQ1
TPS793285QDBVRQ1 picture photo
Mfg. Part Number
TPS793285QDBVRQ1
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
TPS793285QDBVRQ1.pdf
Availability of TPS793285QDBVRQ1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS793285QDBVRQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS793285QDBVRQ1
Internal Part NumberEIS-TPS793285QDBVRQ1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 16/Jul/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)285mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C