TDK-Lambda Americas, Inc. PAH100S48-15/PV
PAH100S48-15/PV picture photo
Mfg. Part Number
PAH100S48-15/PV
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 15V 100.5W 6.7A
Datasheet Download
PAH100S48-15/PV.pdf
Availability of PAH100S48-15/PV
QUANTITY
PAH100S48-15/PV Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH100S48-15/PV
Internal Part NumberEIS-PAH100S48-15/PV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max101W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH100S48-15/PV
Related LinksPAH100S, PAH100S48-15/PV Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH100S48-15/PV Details Description
Related parts for PAH100S48-15/PV
SURGE PROTECT INTEGRATE FILTER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 22POS DL VERT SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 145V 48QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 250MA 1 OHM SMD datasheet.pdf