TDK-Lambda Americas, Inc. PAH200H481R2/BPV
PAH200H481R2/BPV picture photo
Mfg. Part Number
PAH200H481R2/BPV
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 1.2V 70A 84W
Datasheet Download
PAH200H481R2/BPV.pdf
Availability of PAH200H481R2/BPV
QUANTITY
PAH200H481R2/BPV Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH200H481R2/BPV
Internal Part NumberEIS-PAH200H481R2/BPV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH200H
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)70A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max84W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH200H481R2/BPV
Related LinksPAH200H4, PAH200H481R2/BPV Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH200H481R2/BPV Details Description
Related parts for PAH200H481R2/BPV
CONN HOUSING VH 5POS 3.96MM WHT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf