TDK-Lambda Americas, Inc. PAH350S2428
PAH350S2428 picture photo
Mfg. Part Number
PAH350S2428
Brief Description
DC-DC CONVERTR 28VDC 350W 12.5A
Datasheet Download
PAH350S2428.pdf
Availability of PAH350S2428
QUANTITY
PAH350S2428 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH350S2428
Internal Part NumberEIS-PAH350S2428
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPAH300/350/450.igs
Other DrawingsPAH(3,4)50 Series Top
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH350
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series350W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH350S2428
Related LinksPAH35, PAH350S2428 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH350S2428 Details Description
Related parts for PAH350S2428
OPTOISO 3.75KV TRNSMTR 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 10-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf