AVX Corporation PARS315.00K00R
PARS315.00K00R picture photo
Mfg. Part Number
PARS315.00K00R
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR SAW 315MHZ SMD
Datasheet Download
PARS315.00K00R.pdf
Availability of PARS315.00K00R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PARS315.00K00R Order Process
Ship out your order
Specifications of PARS315.00K00R
Internal Part NumberEIS-PARS315.00K00R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesPARS, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency315MHz
TypeSAW
Features-
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±250kHz
Impedance-
Capacitance-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Size / Dimension0.217" L x 0.150" W (5.50mm x 3.80mm)
Height0.059" (1.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PARS315.00K00R
Related LinksPARS315, PARS315.00K00R Datasheet, AVX Corporation Distributor
PARS315.00K00R Details Description
Related parts for PARS315.00K00R
IC REG LDO 5V 0.75A 3PWRFLEX datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE 1A 277AC/250DC T-LAG SMD datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf