Taiyo Yuden PAS1220LA2R3106
PAS1220LA2R3106 picture photo
Mfg. Part Number
PAS1220LA2R3106
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 10F 20% 2.3V THROUGH HOLE
Datasheet Download
PAS1220LA2R3106.pdf
Availability of PAS1220LA2R3106
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PAS1220LA2R3106 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAS1220LA2R3106
Internal Part NumberEIS-PAS1220LA2R3106
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesLA
PackagingBulk
Capacitance10F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.-
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAS1220LA2R3106
Related LinksPAS1220, PAS1220LA2R3106 Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
PAS1220LA2R3106 Details Description
Related parts for PAS1220LA2R3106
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.2A 12DFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A POWERMITE3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 20V T/H datasheet.pdf