Vishay Thin Film PAT0603E2101BST1
PAT0603E2101BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E2101BST1
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E2101BST1.pdf
Availability of PAT0603E2101BST1
QUANTITY
PAT0603E2101BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E2101BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E2101BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E2101BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E2101BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E2101BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E2101BST1
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
AIR REGULATOR 0.5MPA 1-5VDC OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf