Vishay Thin Film PAT0603E4120BST1
PAT0603E4120BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E4120BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E4120BST1.pdf
Availability of PAT0603E4120BST1
QUANTITY
PAT0603E4120BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E4120BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E4120BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E4120BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E4120BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E4120BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E4120BST1
TRANS NPN HF AMP 20VCEO SMINI 3P datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W DL +/-15VOUT datasheet.pdf
RP TIP CET-C8 COAX EXT TOOL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf