Vishay Thin Film PAT0603E7150BST1
PAT0603E7150BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E7150BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E7150BST1.pdf
Availability of PAT0603E7150BST1
QUANTITY
PAT0603E7150BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E7150BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E7150BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E7150BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E7150BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E7150BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E7150BST1
IC OPAMP GP 6MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A datasheet.pdf