Vishay Thin Film PAT0805E1203BST1
PAT0805E1203BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1203BST1
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1203BST1.pdf
Availability of PAT0805E1203BST1
QUANTITY
PAT0805E1203BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1203BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1203BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1203BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1203BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1203BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1203BST1
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FILTER SAW BANDPASS 36.125MHZ datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 576KBIT 4.2NS 208QFP datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 1.8MH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 8POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 960 MOHM datasheet.pdf
HV DMM PROBE 40KV DC 1.0M 4MM SH datasheet.pdf