Vishay Thin Film PAT0805E1421BST1
PAT0805E1421BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1421BST1
Brief Description
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1421BST1.pdf
Availability of PAT0805E1421BST1
QUANTITY
PAT0805E1421BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1421BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1421BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1421BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1421BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1421BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1421BST1
SW AUTODIP 10POS TAPE SEAL 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL ROTARY 128 CPR datasheet.pdf
RES 420 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf