Vishay Thin Film PAT0805E1621BST1
PAT0805E1621BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1621BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1621BST1.pdf
Availability of PAT0805E1621BST1
QUANTITY
PAT0805E1621BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1621BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1621BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1621BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1621BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1621BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1621BST1
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SWITCHING 8TSSOP datasheet.pdf
LED 1W HIGH POWER RED SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LC QTERM MM (3.0MM CLB) 12 CONN. datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf