Vishay Thin Film PAT0805E5230BST1
PAT0805E5230BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E5230BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E5230BST1.pdf
Availability of PAT0805E5230BST1
QUANTITY
PAT0805E5230BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E5230BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E5230BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E5230BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E5230BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E5230BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E5230BST1
SURGE SUPP THYRISTOR 75V TO-92 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 3.8UH SMD datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf