Vishay Thin Film PAT0805E5561BST1
PAT0805E5561BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E5561BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E5561BST1.pdf
Availability of PAT0805E5561BST1
QUANTITY
PAT0805E5561BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E5561BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E5561BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E5561BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E5561BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E5561BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E5561BST1
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf