Vishay Thin Film PAT0805E8350BST1
PAT0805E8350BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E8350BST1
Brief Description
RES SMD 835 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E8350BST1.pdf
Availability of PAT0805E8350BST1
QUANTITY
PAT0805E8350BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E8350BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E8350BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E8350BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E8350BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E8350BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E8350BST1
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-12VO datasheet.pdf
CONNECTOR PIN R/A SOLDER FLAT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS 3.18MM DUAL datasheet.pdf