Vishay Thin Film PAT0805E9760BST1
PAT0805E9760BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E9760BST1
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E9760BST1.pdf
Availability of PAT0805E9760BST1
QUANTITY
PAT0805E9760BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E9760BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E9760BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E9760BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E9760BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E9760BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E9760BST1
ICL 8.2 OHM 15% 2A 10MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HND CRMP FOR STO-1.0T-187N-8 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO HYBRID LC DUPL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf